Bērniem, kuriem ir autiska spektra traucējumi, ir grūtāk iejusties pasaulē, kas mums liekas tik saprotama. Tāpēc īpaši vērts pievērst uzmanību vairākām prasmēm, kas bērniem būs ļoti nepieciešamas, lai viņiem būtu vieglāk adaptēties sociālajā vidē. Taču jāņem vērā, ka AST var būt vieglākā un smagākā formā, tāpēc ir bērni, kas var apgūt visas prasmes, bet citi var apgūt tikai dažas, un tas ir normāli.
Savu izjūtu un sajūtu izprašana
Pasaules izprašana un iejušanās tajā var būt viena no sarežģītākajām lietām bērniem ar autismu – mācīšanās, komunicēšana, attiecību veidošana, patstāvība un drošība. Bērnam ir svarīgi iemācīties saprast, kas notiek ar viņa ķermeni gan fiziski, gan domās, lai viņš saprastu, ka vienas vēdera sāpes nozīmē, ka viņš ir izsalcis, bet citas, ka viņš grib uz tualeti. Tāpat svarīgi, lai bērns saprot, vai viņš ir priecīgs, dusmīgs, skumjš, pārsteigts, nobijies.
Komunikācijas prasmes
Bērniem ar autismu bieži ir problēmas komunicēt ar citiem, tāpēc tieši ar cilvēkiem, kas viņam ir tuvi, viņš var attīstīt šo prasmi, lai neveidotos situācija, ka ar citiem viņš nerunā nemaz vai arī viņam ir grūti saprast, ko otrs saka. Ar bērnu var runāt atbilstošā ātrumā un tā, lai viņam ir ērti un patīkami, attīstot viņa komunikācijas prasmes. Tāpat bērnu attīstīt šo prasmi var saziņa ar citiem viņa vecuma bērniem. Bērnam var lasīt arī stāstus vai pasakas, kas parāda dažādas attiecības un izturēšanās veidus.
Šajā sadaļā Jūs atradīsiet materiālus, kuri atvieglos Jūsu dzīvi augot kopā ar AST bērnu.
Ceļvedis vecākiem un aprūpētājiem pēc diagnozes uzstādīšanas
Bieži, pie diagnozes uzstādīšanas vecāks nesaņem pietiekamu informācijas apjomu par autiskā spektra traucējumiem. Šinī bukletā Jūs atradīsiet informāciju par ATS, kā arī kā rīkoties apgrūtinošās situācijās saistībā ar Jūsu bērna īpašībām un vajadzībām.